e-İmza ile mali mühür arasındaki fark nedir? Kim hangisine başvurmalı?

Şirketiniz için e-imza mı yoksa mali mühür mü kullanmalısınız? e-İmza ile mali mühür arasındaki farklar nedir? Sizin için hangisi uygun?

Açmayı düşündüğünüz iş yeri için e-imza mı yoksa mali mühür mü kullanmalısınız karar veremiyorsanız yazımızı okuyun. Bu yazıda e-imza ile mali mühürü tüm özellikleriyle anlatıp işlevlerini açıkladık, aralarındaki farklardan söz edip kimin için hangisinin daha uygun olduğunu anlattık!

Önce her iki uygulamayı yakından tanıyalım, sonra aralarındaki farkı konuşalım.

e-İmza nedir?

Bir elektronik veriye eklenen, elektronik verilerle mantıksal bir bağlantı içinde olan, harf, karakter ve sembollerden oluşan, üzerinde kullanıldığı dokümanı kimin imzaladığını ve güvenilirliğini tespit eden elektronik veriye e-imza denir. Dijital belgeler üzerinde ıslak imza yerine kullanılan e-imzanın varlık sebebi, elektronik ortamdaki belgelerin güvenliğini sağlamaktır. Bu nedenle, yazılı bir belgeye elinizle attığınız ıslak imza ne kadar güvenliyse e-imza da o kadar güvenlidir. Hatta 5070 sayılı kanuna göre e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. e-Ticaretin yükselişi ile e-imza kullanımı da artmıştır.

e-İmza ne işe yarar?

Sayısal imza olarak da bilinen elektronik imzanın özelliklerini sıralayalım:

 • e-İmza, veriye eklenen imzanın sahibini belirler, bir nevi kimlik doğrular.
 • İmzalanan veride yer alan bilginin değiştirilmediğini, silinmediğini, bilgiye bir ekleme yapılmadığını, bilginin bozulmadan ilk halinde nasılsa öyle kaldığını garantiler.
 • e-İmza, elektronik imza kullanıcısının dijital olarak gerçekleştirdiği işlemlerin inkar edilmesinin önüne geçer. Eğer bir dijital belgede e-imza varsa, bu imzayı kullanan kimse, e-imzalı belge ile yaptığı işlemi reddedemez.
 • e-İmza, kullanıldığı dijital evraka senette olduğu gibi bir güvenilirlik yükler. e-İmzalı belge, her türlü yasal durum için aksi ispat edilene dek kesin delil olarak sunulabilir.
 • e-İmza sayısal bir veridir. Bu nedenle onu ıslak imza gibi tek bir şekilde göremeyiz. Farklı karakter, harf ve sembollerden oluşabilir, bu kombinasyon kullanıldığı yere göre değişebilir.
 • e-İmza, dijital ortamlardaki bazı açıkları kullanarak bir başkasının adına işlem yapan hacker ve kötü niyetli kullanıcıları engeller.

e-İmza nasıl alınır?

e-İmzadan nasıl faydalanılıre-İmza nereden, nasıl temin edilir? e-İmza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun onayladığı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından birinin aracılığıyla edinilebilir. Bu hizmet sağlayıcıların listesini şu linkte bulabilirsiniz:

http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/e-imza-Elektronik-Sertifika-Hizmet-Saglayicilari

e-İmza başvurusu nasıl olur? e-İmza başvurusunda gerekli bilgiler nelerdir?

e-İmza başvurusu bireysel ya da kurumsal olarak gerçekleştirilebilir.

 • Bireysel e-imza başvurusu için gerekli belgeler
  • T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi
  • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu
 • Kurumsal e-imza başvurusu için gerekli belgeler
  • Ticaret Sicil Memurluklarından son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesinin aslı
  • T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi
  • İmza sirküleri fotokopisi
  • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu

e-İmza nasıl kullanılır? e-İmza kurulumu

e-İmza, e-imza sertifikasını dağıtma yetkisi olan bir kurumdan alınan sertifika ile kullanılır. Bir akıllı kart üzerinde iletilen e-imza, kart sürücüsü yazılımı kurularak çalıştırılır. Elektronik imza yazılımı genellikle e-imza ile gönderilir veya hizmet sağlayıcının internet sitesinden indirilir. Bilgisayara kurulan yazılım ile elektronik sertifikaya giriş yapıldıktan sonra sertifika kullanıma hazırdır.